همه چیز در مورد بیمه اختیاری

توسط اردیبهشت ۴, ۱۳۹۸اخبار, اداری و پرسنلی
تأمین اجتماعی در مفهوم فراگیر آن، حقی است همگانی برای عموم افراد جامعه که تأمین و تدارک بستر اجرایی آن، از تکالیف دولت به شمار می‌رود، اما بیمه اجتماعی، از نوعی که سازمان تامین اجتماعی مجری آن است، به نحوی طراحی شده که فقط افراد شاغل را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد. با این وجود، در قانون تأمین اجتماعی، برای پوشش بیمه‌ای کسانی که مدتی به واسطه اشتغال تحت پوشش بیمه اجتماعی بودند، اما بعد به علت نداشتن اشتغال از پوشش بیمه خارج شده‌اند، تدابیری اندیشیده شده است تا به نحوی این‌گونه اشخاص با دارا بودن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه، بتوانند بیمه خود را به طور اختیاری ادامه دهند. به منظور اطلاع از شرایط، تعهدات قانونی و نرخ پرداخت حق بیمه «ادامه بیمه به طور اختیاری» با منصور آتشی، مدیرکل امور فنی بیمه‌شدگان گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید.

 شرایط ادامه بیمه به طور اختیاری چیست؟
متقاضی در تاریخ ارائه تقاضا نباید مشمول هیچ نظام بیمه‌ای باشد، ولی می‌تواند تا سن ۵۰ سالگی با دارا بودن حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه که به لحاظ بازنشستگی معتبر باشد، بیمه خود را به طور اختیاری ادامه دهد. چنانچه سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا بیش از ۵۰ سال باشد، پذیرش درخواست وی منوط به دارا بودن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مدت مازاد سنی خواهد بود. تمامی متقاضیانی که حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه را به لحاظ بازنشستگی معتبر داشته باشند، بدون رعایت شرط سنی تقاضای آنان پذیرفته خواهد شد.

 دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه «ادامه بیمه  اختیاری» چگونه محاسبه می‌شود؟
مبنای پرداخت حق بیمه افرادی که بیش از پنج سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند معادل با میانگین آخرین ۳۶۰ روز قبل از ثبت تقاضای ادامه بیمه به طور اختیاری خواهد بود، مشروط بر این که مبلغ مذکور از یک و دو دهم حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در زمان تقاضا کمتر نباشد و برای کسانی که پنج سال یا کمتر از پنج سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه آنان به انتخاب متقاضی بین یک و دو دهم حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و حداکثر دستمزد مصوب خواهد بود.

 نرخ پرداخت حق بیمه و تعهدات قانونی بیمه اختیاری چیست؟
نرخ پرداخت حق بیمه در این نوع بیمه معادل ۲۷ درصد دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه مورد قرارداد خواهد بود. بیمه‌شدگان ادامه بیمه به طور اختیاری با انعقاد قرارداد، پرداخت حق بیمه و احراز شرایط مقرر می‌توانند از حمایت‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت بهره‌مند شوند.

نحوه پرداخت حق بیمه چگونه است؟
بیمه‌شدگان ادامه بیمه به طور اختیاری باید پس از شروع بیمه، حق بیمه هر ماه را حداکثر تا آخرین روز ۲ ماه بعد پرداخت کنند در غیر این صورت قرارداد منعقده از تاریخ پرداخت نکردن حق بیمه لغو و ادامه بیمه آنان موکول به تسلیم تقاضای جدید و موافقت سازمان خواهد بود.

 بیمه‌شدگان اختیاری چگونه می‌توانند از امکانات درمانی سازمان تأمین اجتماعی بهره‌مند شوند؟
تمامی بیمه‌شدگان ادامه بیمه به طور اختیاری و افراد تحت تکفل آنان و همچنین آن گروه از مستمری‌بگیرانی که با احتساب سابقه پرداخت حق بیمه ادامه به طور اختیاری در ردیف مستمری‌بگیران قرار دارند همانند بیمه‌شدگان اجباری از پرداخت فرانشیز درمانی معاف بوده و می‌توانند از تمامی امکانات مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور و نیز امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و دارویی طرف قرارداد این سازمان استفاده کنند؛ ضمن این که هزینه کفن و دفن و همچنین وسایل کمک پزشکی یا پروتز و اروتز، به آنان مطابق مقررات مربوطه ارائه می‌شود.

آیا متقاضیان ادامه بیمه به طور اختیاری باید قبل از انعقاد قرارداد بیمه مورد معاینه پزشکی قرار گیرند؟
متقاضیان ادامه بیمه به طور اختیاری باید قبل از انعقاد قرارداد توسط سازمان تأمین اجتماعی مورد معاینه پزشکی قرار گیرند و آن گروه از متقاضیانی که طبق گواهی پزشک معتمد سازمان در زمان ارائه تقاضای ادامه بیمه به طور اختیاری، از کارافتاده کلی شناخته شوند نمی‌توانند از حمایت مربوط به از کارافتادگی در خصوص بیماری اولیه در بدو بیمه پردازی برخوردار شوند. این نکته هم قابل توجه است که چنانچه متقاضی در بدو قرارداد به بیماری یا عارضه خاصی مبتلا باشد، نمی‌تواند بر اساس بیماری یا عارضه اولیه از مستمری ازکارافتادگی استفاده کند مگر این که به عارضه یا بیماری دیگری مبتلا شود که در این صورت معرفی وی به کمیسیون پزشکی با رعایت سایر مقررات مربوطه امکان‌پذیر خواهد بود.

 نحوه بهره ‏مندی متقاضیان از معافیت در انجام معاینه پزشکی قبل از قرارداد «ادامه بیمه به طور اختیاری» چگونه است؟
در صورتی که فاصله بیمه‌پردازی متقاضیان تا تاریخ ارائه درخواست بیمه اختیاری کمتر از ۹ ماه باشد و از تاریخ ثبت تقاضا به قبل، دارای ۳۶۵ روز سابقه پرداخت حق بیمه به طور پیوسته که به لحاظ ازکارافتادگی معتبر است دارا باشند، از انجام معاینه پزشکی معاف خواهند بود.

پرداخت حق بیمه به صورت غیرحضوری و اینترنتی چگونه است؟
سازمان تأمین اجتماعی در راستای اجرای طرح تکریم ارباب رجوع، روان‌سازی امور، پاسخگویی سریع و افزایش رضایتمندی مخاطبان، اقدام به راه‌اندازی سرویس غیرحضوری صدور برگ پرداخت حق بیمه برای «بیمه‌شدگان ادامه بیمه به طور اختیاری» کرده است. بنابراین بیمه‌شدگان می‌توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی www.samt.tamin.ir نسبت به صدور و پرداخت حق بیمه خود اقدام کنند.

در خصوص نحوه پرداخت حق بیمه چنانچه مطلب دیگری وجود دارد، بیان کنید.
با توجه به بالا بودن حجم تراکنش‌های بانکی در پایان هر ماه ممکن است بعضاً به دلیل اشکالات شبکه بانکی بیمه‌شدگان موفق به پرداخت حق بیمه در مهلت مقرر نشوند و این موضوع نیز منجر به ابطال قرارداد آنان شود. لذا به منظور جلوگیری از ابطال قرارداد بیمه، توصیه می‌شود بیمه‌شدگان پرداخت حق بیمه خود را به روزهای پایانی مهلت پرداخت حق بیمه موکول نکنند و  قبل از انقضای مهلت، نسبت به پرداخت حق بیمه مربوطه اقدام کنند.

 

منبع: سازمان تامین اجتماعی 

 

به بحث بپیوندید یک نظر

 • فرهاد گفت:

  سلام
  اگه مدتی بیمه اختیاری باشیم بعد بیمه سازمان دیگه یا وزارت علوم بشیم تکلیف مدتی که بیمه اختیاری بودیم چی میشه؟
  جزو سابقه حساب میشه؟؟

  چه جوری طوی حقوق بازنشستگی حساب میشه؟؟؟

  نرخ ۱۴٪و ۱۸ ٪و۲۷٪چه تفاوتی با هم دارن؟؟؟

ارسال نظر