حسابرسی آژانس هواپیمایی

 

حسابداری و حسابرسی آژانس هواپیمایی یا شرکت های خدمات مسافرتی هوایی

 

در عصر امروز هر روز شکل تازه ای از ارتباطات اقتصادی بین افراد و شرکت ها به وجود می آید . حسابداری این ارتباطات را با استفاده از طبقه بندی ، استاندارد سازی تسهیل می نماید.

در گذشته شرکت های خدمات مسافرتی کلیه عملیات مالی را به روش دستی یا سنتی انجام می دادند . صدور بلیت، واچر هتل، قرارداد تور و …. را بر اساس فرم های چاپی تنظیم و به مسافرین تحویل داده می شد.دریافت وجه نقد ، دفاتر صندوق دست نویس ، تهیه گزارش های مالی دوره ای فروش بر اساس بلیت های کاغذی دست نویس در نهایت ثبت اسناد و تهیه گزارش های مالی به صورت کاملا سنتی صورت می گرفت که مشکلات و سختی های خاص خود را داشت.

امروزه فروش آنلاین بلیت ، درگاه های اینترنتی ، بلیت های الکترونیکی، رزرو هتل به صورت آنلاین و خیلی از موارد دیگر به صورت مکانیزه صورت می گیرد جانشین دست نویس ها و کاغذ و فرم ها گردیده است.

همین امر پیچیدگی های خاص خود را در امر امور مالی و حسابداری بوجود آورده است . نحوه ثبت اسناد، کنترل حساب های بانکی ریالی، ارزی، کنتلر گزارشات فروش، تهیه و تنظیم آمارهای فروش، تنظیم دفاتر و ترازنامه بر اساس قوانین جدید مالیاتی که بر گرفته از طرح جامع مالیاتی است کار را بسیار ظریف و دقیق نموده است و رقابت شدید در بازار بزرگ و بیش از حد توسعه یافته صنعت گردشگری و بسیاری از این قیبل موارد شرکت های خدمات مسافرتی را بر آن داشته که به فکر سازماندهی و مجهز نمودن امور مالی و حسابداری شرکت خود بیافتند.اتفاقی که در کشور ما همواره در آخرین اولویت ها قرار داشت.

 

حسابرسی آژانس هواپیمایی

امروز حسابداری شرکت خدمات مسافرتی به دلایل فوق الذکر نقش پر رنگ و حیاتی به خود گرفته است و بایستی با توسعه کسب و کار این شرکت ها و پیشرفت آنان همگام گردد.

تهیه و تنظیم صورت معاملات فصل ، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و اظهارنامه مالیات بر عملکرد که بایستی کاملا بر هم منطبق باشند دیگر مجال هر گونه سهل انگاری و بی دقتی را در ثبت حسابها از حسابداران این صنعت گرفته است.

توسعه فروش و به گونه توسعه محیطی فضای فروش که بر گرفته از سیتم های فروش آنلاین است فرصت مناسب را در اختیار برخی سودجویان مالی قرار می دهد و در این جاست که نقش حسابرسی و کنترل کلیه موارد مالی نقش پر رنگ و با اهمیتی می گیرد.

بنا بر این آنچه که تصور می شود نقش حسابداری و حسابرسی در صنعت گردشگری از وجود به لزوم میل کرده است و از سنتی گرائی بایستی به مدرنیزه شدن سوق داده شود.